HISTORIA AUGUSTOWSKIEJ KOMUNIKACJI MIEJSKIEJ
POCZĄTKI HISTORII
Pierwsze wzmianki na temat funkcjonowania komunikacji miejskiej na terenie miasta Augustów datowane są na 21 sierpnia 1959 roku kiedy to ruszyły 2 pierwsze linie publicznej komunikacji o numerach 1 i 2.
Linia 1 obsługiwała trasę Dworzec - Centrum - Żłobek, natomiast Linia 2: Dworzec - Centrum - Dworzec. Były one obsługiwane 2 autobusami marki SAN H01B oraz 2 autobusami SAN H25, które w tamtych latach dominowały w powstających komunikacjach miejskich. Było to duże wydarzenie w mieście Augustów, które to miało miejsce na ówczesnym Placu Krasickiego (dzisiejszym Rynku Zygmunta Augusta). Cztery pojazdy, załadowane Pasażerami do granic możliwości, kursowały wokół wożąc wszystkich chętnych.
![]() |
![]() |
Po sukcesie z jakim ruszyła komunikacja miejska w roku 1961 uruchomiono dwie kolejne linie 3, która funkcjonowała na trasie Dworzec - Dzielnica Limanowskiego - Wypusty - Centrum - Dworzec oraz linię 4 na trasie: Dworzec - Centrum - Borki - Centrum - Dworzec. Tabor zasiliły kolejne 2 pojazdy marki Jelcz 272 MEX zwane przez Pasażerów ,,Ogórkami" z racji ich obłych kształtów oraz 2 SANY H27 oraz 2 SANY H100. W sumie do obsługi 4 linii autobusowych przewidzianych było w tym okresie 10 pojazdów. Jak na ówczesne czasy i wielkość miasta tabor był w miarę ujednolicony oraz dość pokaźny. Było to spowodowane tym, iż komunikacja miejska cieszyła się ogromnym zainteresowaniem wśród Pasażerów, ale także częstymi awariami pojazdów, do których to brakowało części zamiennych bądź trzeba było na nie czekać długimi tygodniami co powodowało wyłączenia z ruchu pojazdów. Głównym węzłem przesiadkowym, na którym to zatrzymywały się również autobusy Przedsiębiorstwa Komunikacji Samochodowej (PKS) był ówczesny Plac Krasickiego (dzisiejszy Rynek Zygmunta Augusta).
![]() |
![]() |
![]() |
W 1973 w historii Augustowa zapisze się ogromnym rozwojem. W tym to roku do miasta przyłączono miejscowości: Przewięź, Sajenek, Studzieniczna, Swoboda i Wojciech oraz obszar lasów państwowych (fragment Puszczy Augustowskiej) o powierzchni 1674 ha wraz z jeziorami: Białe Augustowskie, Rospuda Augustowska, Sajenek, Sajenko, Sajno i Studzieniczne. W związku z tym zwarta zabudowa miejska zajmuje tylko niewielką część w centrum obszaru administracyjnego miasta, zaś większość powierzchni miasta stanowią lasy i jeziora. Wraz ze zmianami w granicach administracyjnych, ówczesne władze, zdecydowały się na reorganizację w strukturze i funkcjonowaniu obecnej komunikacji miejskiej. Poza zmianami administracyjnymi, wpływ miała również rosnąca ilość Pasażerów oraz tworzenie nowych miejsc, do których ludzie wskazywali chęć dojazdu. I tak w tym roku do życia został powołany zakład o nazwie Miejska Komunikacja Samochodowa w Augustowie, której zadaniem było organizowanie komunikacji w odpowiedzi na rosnące na nią zapotrzebowanie. W tym okresie wzrosła ilość linii z 4 do 6, a linie docierały w nowe miejsca dotychczas pozbawione transportu publicznego. Przebieg tych linii był następujący:
Linia 1: Pl. J. Krasickiego - Armii Czerwonej, Partyzantów, Aleje 20-Lecia, Turystyczna - Os. Lipowiec
Linia 1Bis: Os. Gen. Bema - Fabryka Obuwia, Tytoniowa, Aleje 20-Lecia, Partyzantów, Armii Czerwonej - pl. J. Krasickiego
Linia 2: Os. Lipowiec - Turystyczna, Aleje 20-Lecia, 29 Listopada, 1 Maja - pl. J Krasickiego
Linia 2Bis: Fabryka Obuwia - Aleje 20-Lecia, 29 Listopada, 1 Maja - pl. J. Krasickiego
Linia 3: Wypusty - Słowackiego, Wojska Polskiego, pl. J. Krasickiego, 1 Maja, Dz. Limanowskiego, 29 Listopada, Aleje 20-Lecia, Turystyczna - Os. Lipowiec
Linia 4: Borki - Wiejska, Zygmuntowska, pl. J. Krasickiego, Armii Czerwonej, Partyzantów, Aleje 20-Lecia, Turystyczna - Os. Lipowiec.
Wraz z reorganizacją struktury komunikacji, zwiększeniem ilości linii i połączeń, konieczna była wymiana coraz to bardziej wysłużonego i zawodnego taboru. I tak w roku 1974 zdecydowano o sukcesywnej wymianie taboru. Jednakże zakup w tym czasie nowych autobusów, nie był sprawą prostą. Braki części, braki komponentów oraz odpowiedniej siły roboczej sprawił, że pierwszy nowy autobus na ulicach Augustowa pojawił się dopiero w 1976 roku - czyli 2 lata po zamówieniu pojazdów. Do tego czasu wszystkie linie były obsługiwane bardzo leciwym i zawodnym taborem, co wielokrotnie powodowało zrywanie poszczególnych kursów i braki ich realizacji, co bardzo odbiło się na postrzeganiu komunikacji miejskiej, jako niezawodnego i wygodnego środka transportu. Autobusy niejednokrotnie zabierały więcej Pasażerów, niż były w stanie co również pogarszało ich stan techniczny.
W 1980 roku po licznych analizach finansowych oraz przeprowadzonych kontrolach w Miejskiej Komunikacji Samochodowej w Augustowie zauważono, iż mimo rosnącej liczby Pasażerów, przedsiębiorstwo generuje straty - braki taborowe, braki w realizacji kursów, psujące się autobusu z powodu braku części zamiennych. Dlatego też zdecydowano się rozwiązać MKS Augustów i wcielić go do ówcześnie funkcjonującego przedsiębiorstwa pod nazwą Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej, które zajmowało się w tamtych czasach zasobem mieszkań komunalnych jak również utrzymaniem zimowym i letnim dróg, wywozem nieczystości, zielenią miejską i stanem dróg i ulic w mieście. W 1993 PGKiM z Przedsiębiorstwa Państwowego zostało przekształcone w spółkę prawa handlowego: Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych KODREM Sp. z o.o., które za komunikację miejską odpowiadało do 1997 roku.
![]() |
![]() |
POCZĄTKI PRZEDSIĘBIORSTWA TRANSPORTOWEGO NECKO
20 grudnia 1995 r. dochodzi do kolejnej reorganizacji, w wyniku której ze Spółki KODREM, wydzielony zostaje transport publiczny, zimowe i letnie utrzymanie czystości na terenie miasta Augustowa, wywóz nieczystości płynnych oraz utworzono trzy nowe gałęzie działalności - pralnię miejską, nadzór nad targowiskiem miejskim oraz schronisko dla bezdomnych zwierząt. Cały ten zakres początkowo spoczywa w zarządzie nowo powołanej spółki o nazwie Przedsiębiorstwo Transportowe NECKO w Augustowie. Nowa Spółka przejęła od Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych KODREM pracowników, tabor oraz infrastrukturę do obsługi komunikacji miejskiej. Od początku swojej działalności NECKO w dziedzinie komunikacji miejskiej postawiło sobie za cel dostosowanie posiadanego taboru do potrzeb osób starszych oraz niepełnosprawnych, poprzez stopniową wymianę posiadanych autobusów na niskopodłogowe. Na początku działalności firma posiadała 12 autobusów, z czego żaden nie był dostosowany do przewozu osób niepełnosprawnych oraz nie spełniał norm Euro w zakresie emisji spalin.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
W pierwszym okresie funkcjonowania spółka ratowała się zakupem używanych autobusów marki Jelcz M11, Jelcz PR-110, Jelcz L11, jednakże te z racji wieku i wysłużenia również nie sprawdziły i wymagały licznych napraw. Taki stan rzeczy utrzymywał się do roku 1999, gdzie to został zakupiony nowy pojazd marki Neoplan N4009. Był to pojazd innowacyjny jak na województwo podlaskie - niskopodłogowy, wyposażony na ówczesne czasy w nowoczesne tablice klapkowe, miękkie siedzenia oraz elektroniczne kasowniki wyświetlające godzinę. Ogółem wyprodukowano w Neoplan Polska 37 sztuk modelu "N4009" ,a w wersji midi tylko 2 do Warszawy (do obsługi PPL Warszawa-Okęcie) i Augustowa (Zakład Komunikacji Miejskiej "Necko").
W 1999 r. miała miejsce premiera pierwszego autobusu miejskiego pod marką Solaris, a już w 2000 roku pierwsze 3 nowoczesne autobusy zbliżone do posiadanego już rok wcześniej Neoplana, rozpoczęły swoją służbę. Rok 2000 można uznać za nową erę w dziejach komunikacji miejskiej, z pojazdów wysokopodłogowych Pasażerowie przesiedli się do nowych komfortowych autobusów marki Solaris Urbino 9.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Autobusy z zielonym jamnikiem na przedniej burcie okazały się strzałem w dziesiątkę. Ich sprawność w porównaniu z autobusami z minionej epoki okazała się na bardzo wysokim poziomie. Dlatego też, roku 2004 zdecydowano się na zakup kolejnych tym razem większych pojazdów tym razem były to Solaris Urbino 10. Dwa dziesięciometrowe pojazdy rozpoczęły obsługę Pasażerów. Było to poprzedzone obecnością w Augustowie autobusu testowego Solaris Urbino 10.
![]() |
![]() |
W 2006 roku zdecydowano o zakupie dodatkowego pojazdu marki Neoplan N4407 używany, ale w dobrym stanie pojazd został zakupiony z Niemiec z miejscowości Lienert Reisen Breitungen Werra. Służył on mieszkańcom do 2013 roku. Rok 2006 systematycznie kończył erę pojazdów wysokopodłogowych w taborze komunikacji miejskiej. W tym okresie dokonano wycofanie 3 z 4 posiadanych autobusów Autosan H9-35.
W 2007 roku wraz z rozrastaniem się miasta, zauważono potrzebę zmian w komunikacji miejskiej. Dlatego też w tym roku dokonano zmian w układzie komunikacyjnym i utworzono nowe linie komunikacyjne. Rewolucja, którą przeprowadzono wprowadziła do siatki 7 linii komunikacyjnych, które kursowały na następujących trasach:
Linia nr 1: Turystyczna/Dworzec PKP - Al. Kardynała Wyszyńskiego - Partyzantów -Mostowa - Rynek Zygmunta Augusta - Wojska Polskiego - Norwida/Osiedle.
Linia nr 2: Turystyczna/Dworzec PKP - Al. Kardynała Wyszyńskiego - 29 Listopada - 3 Maja - Rynek Zygmunta Augusta - Wojska Polskiego -Mickiewicza - Norwida/Osiedle.
Linia nr 2Bis: Norwida - Wojska Polskiego - Żabia - 3.Maja - 20. Listopada - Al. Kardynała Wyszyńskiego - Tytoniowa - Komunalna/KODREM.
Linia nr 4: Silikaty- Turystyczna/Dworzec PKP - Al. Kardynała Wyszyńskiego -29.Listopada - Brzostowskiego - Chreptowicza - Wojska Polskiego - Nowomiejska - Jana Pawła II.
Linia nr 6: Silikaty - Turystyczna/Dworzec PKP - Al. Kardynała Wyszyńskiego - 29 Listopada - Waryńskiego - Wybickiego - 3.Maja - Rynek Zygmunta Augusta - Wojska Polskiego - Słowackiego.
Linia nr 7: Tytoniowa/Żłobek - Al. Kardynała Wyszyńskiego - 29.Listopada - 3.Maja - Nowomiejska - Jana Pawła II.
Linia nr 10: Rynek Zygmunta Augusta - 3.Maja - 29.Listopada - Al. Kardynała Wyszyńskiego - Turystyczna/Dworzec PKP - Silikaty - Wojciech - Studzieniczna - Przewięź.
W roku wprowadzenia rewolucji zadecydowano się na zakup kolejnych dwóch fabrycznie nowych pojazdów marki Solaris Alpino. Augustów po raz kolejny debiutował na scenie przedsiębiorstw zajmujących się komunikacja miejską - jako pierwszy Zakład Komunikacji Miejskiej wprowadziliśmy ten model do ruchu.
![]() |
![]() |
W roku 2008 do taboru został wprowadzony kolejny autobus z rodziny Alpino już pod nową nazwą Solaris Urbino 8,6. Otrzymał on numer taborowy 16.
Rok 2009 nie obfitował w wydarzenia jak poprzednie lata jednakże Spółka nie osiadła na laurach i osiągnięciach z poprzednich lat. Prezes, który zarządzał Spółką - Dariusz Bednarczyk otrzymał 04 Listopada 2009 r. Certyfikat ISO 9001:2008. Było to duże wyróżnienie dla Przedsiębiorstwa, ponieważ doceniono wszystkie gałęzie działalności spółki, za które odpowiadała w ówczesnym czasie - co świadczyło o wysokim poziomie wykonywanych usług.
W tymże roku udało się pozyskać środki unijne na zakup nowych autobusów oraz systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej wraz z systemem do zarządzania flotą pojazdów oraz doposażyć wszystkie autobusy w nowe tablice, biletomaty oraz uruchomić 12 biletomatów stacjonarnych w najważniejszych punktach miasta.
W roku 2010 Augustowska Komunikacja Miejska była stawiana za wzór w dziedzinie rozwoju transportu publicznego w Polsce. Najnowocześniejszy tabor, nowinki techniczne wykorzystywane w komunikacji oraz pozyskanie dużej puli środków unijnych byłyby niemożliwe bez udziału ówczesnego Prezesa który zarządzał Spółką - Dariuszowi Bednarczykowi, który był miłośnikiem komunikacji miejskiej. W tym to roku zdecydowano również o wycofaniu z eksploatacji Neoplana N4009 o numerze taborowym 06, który swoją drugą młodość przeżywał w MZK Ełk i służył mieszkańcom tej miejscowości do 2015 r. W tym to roku dokonano również niewielkiej reorganizacji komunikacji miejskiej, poprzez zwiększenie ilości linii z 7 do 9 wraz ze zmianą ich tras, która była następująca:
Linia nr 0: Rynek Zygmunta Augusta - Wierzbna - Młyńska - Mostowa - Nowomiejska - al. Jana Pawła II - Rajgrodzka - Zygmuntowska - Jonkajtysa - Wojska Polskiego - Arnikowa - Wypusty - Obrońców Westerplatte - Sucharskiego - Brzostowskiego - Wybickiego - Obrońców Westerplatte - Waryńskiego - 29. Listopada - Partyzantów - Szpitalna - Zarzecze - Mostowa - Rynek Zygmunta Augusta.
Linia nr 1: Turystyczna/Dworzec PKP - Al. Kardynała Wyszyńskiego - Partyzantów - Konopnickiej - Letniskowa - Szpitalna - Partyzantów - Mostowa - Rynek Zygmunta Augusta - Polna - Jonkajtysa - Wojska Polskiego - Mickiewicza - Norwida/Osiedle - Wojska Polskiego - Chreptowicza - Obrońców Westerplatte - Sucharskiego.
Linia nr 2: Turystyczna/Dworzec PKP - Al. Kardynała Wyszyńskiego - 29 Listopada - 3 Maja - Rynek Zygmunta Augusta - Polna - Jonkajtysa - Wojska Polskiego. Wybrane kursy do Sucharskiego/Pływalnia.
Linia nr 2Bis: Sucharskiego/Pływalnia - Obrońców Westerplatte - Chreptowicza - Wojska Polskiego - Jonkajtysa - Polna - Rynek Zygmunta Augusta - 3.Maja - Wybickiego - Obrońców Westerplatte - Waryńskiego - 29 Listopada - Al. Kardynała Wyszyńskiego - Tytoniowa - Komunalna/KODREM.
Linia nr 3: Tartaczna - Turystyczna - Al. Kardynała Wyszyńskiego - 29. Listopada - 3. Maja - Rynek Zygmunta Augusta - Polna - Jonkajtysa - Wojska Polskiego - Mickiewicza - Norwid - Wojska Polskiego - Norwida - Mickiewicza - Wojska Polskiego - Jonkajtysa - Polna - Rynek Zygmunta Augusta - 3. Maja - 29. Listopada - Al. Kardynała Wyszyńskiego - Turystyczna - Tartaczna.
Linia nr 4: Silikaty - (wybrane kursy od Tartaczna) - Turystyczna/Dworzec PKP - Al. Kardynała Wyszyńskiego - (wybrane kursy: I Pułku Ułanów Krechowieckich - Komunalna - Tytoniowa) - Al. Kardynała Wyszyńskiego - Partyzantów - Mostowa (wybrane kursy: 29.Listopada - Brzostowskiego - Chreptowicza - Wojska Polskiego - Jonkajtysa - Polna - Rynek Zygmunta Augusta - Wierzbna - Młyńska -Mostowa) - Nowomiejska - Jana Pawła II - Al. Jana Pawła II - Rajgrodzka - Zygmuntowska - Jonkajtysa - Wojska Polskiego - Chreptowicza - Brzostowskiego - 29. Listopada - Al. Kardynała Wyszyńskiego - (wybrane kursy: Tytoniowa - Komunalna - I Płk. Ułanów Krechowieckich) - Al. Kardynała Wyszyńskiego - Turystyczna - Silikaty.
Linia nr 4Bis: Jonkajtysa - Wojska Polskiego - Mickiewicza - Norwida - Wojska Polskiego - Chreptowicza - Obrońców Westerplatte - Sucharskiego - Brzostowskiego - 29. Listopada - Al. Kardynała Wyszyńskiego - Tytoniowa - Komunalna/KOODREM.
Linia nr 6: (wybrane kursy: Silikaty - Turystyczna) - Turystyczna/Dworzec PKP - Al. Kardynała Wyszyńskiego (wybrane kursy: I Płk. Ułanów Krechowieckich - Komunalna - Tytoniowa) - Al. Kardynała Wyszyńskiego - 29 Listopada - Waryńskiego - Obrońców Westerplatte - Wybickiego - 3.Maja - Rynek Zygmunta Augusta - Polna - Jonkajtysa - Wojska Polskiego - Arnikowa - Słowackiego - Wojska Polskiego - Jonkajtysa - Polna - Rynek Zygmunta Augusta - 3. Maja - Wybickiego - Obrońców Westerplatte - Waryńskiego - 29. Listopada - Al. Kardynała Wyszyńskiego - (wybrane kursy: Tytoniowa - Komunalna - I Płk. Ułanów Krechowieckich) - Al. Kardynała Wyszyńskiego - Turystyczna/Dworzec PKP - (wybrane kursy: Turystyczna - Silikaty).
Linia nr 10: Silikaty - Turystyczna - Al. Kardynała Wyszyńskiego - 29. Listopada - 3.Maja - Rynek Zygmunta Augusta - 3.Maja - 29.Listopada - Al. Kardynała Wyszyńskiego - Turystyczna/Dworzec PKP - Silikaty - Wojciech - Studzieniczna - Przewięź.
![]() |
![]() |
W tym roku też dokonano wyboru kolorystyki miejskiej na nowo zakupionych pojazdach było ono żółto - zielono - niebieskie. Nawiązywało do terenów, z których słynie Augustów. Kolor żółty ma symbolizować plaże, kolor zielony lasy, a niebieski wszechobecną wodę i jeziora. W ramach projektu i dofinansowania zakupiono również biletomaty i tablice Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej, wyświetlające najbliższe odjazdy autobusów zgodnie z ich pozycjami GPS.
![]() |
![]() |
W 2013 roku zlecono pierwsze badania komunikacji miejskiej zewnętrznej firmie Marcin Gromadzki Public Transport Consulting oraz opracowanie nowej siatki połączeń. Było to pokłosie częstego paraliżu miasta Augustów poprzez liczne prosty ekologów blokujących budowę obwodnicy miasta, w mieście na głównych arteriach przejazdowych Al. Kardynała Wyszyńskiego, 29. Listopada, Brzostowskiego, Chreptowicza, Wojska Polskiego tworzyły się duże zatory drogowe tirów przejeżdżających przez miasto, często dochodziło do wypadków. Zdecydowano, iż w jesienią 2013 roku należy przeprowadzić badania popytu wielkości popytu na usługi Augustowskiej Komunikacji Miejskiej wraz z koncepcją optymalizacji podaży jej usług. Badania wykazały, iż w reformie z 2010 roku należy dokonać gruntownej przebudowy przebiegu tras komunikacji miejskiej ze względów na problemy jakie napotykała komunikacji miejska w okresie protestów z budową obwodnicy. Dlatego też, w przedstawionej jesienią 2013 roku koncepcji dokonano radykalnej zmiany przebiegu oraz rozkładów jazdy wszystkich linii. Z 9 dotychczas funkcjonujących pozostały tylko 4 linie, które przebieg był następujący:
Linia nr 0: Silikaty - Turystyczna - Al. Kardynała Wyszyńskiego - 29. Listopada - Waryńskiego - Obrońców Westerplatte - Wybickiego - Brzostowskiego - Chreptowicza - Norwida - Jonkajtysa - 3.Maja - Wybickiego - Obrońców Westerplatte - Waryńskiego - 29. Listopada - Al. Kardynała Wyszyńskiego - Turystyczna/Dworzec PKP.
Linia nr 1: Turystyczna/Dworzec PKP - Turystyczna - Al. Kardynała Wyszyńskiego - Partyzantów - Konopnickiej - Letniskowa - Mostowa - Rynek Zygmunta Augusta - Jonkajtysa - Wosjka Polskiego - Mickiewicza - Chreptowicza - Obrońców Westerplatte - Sucharskiego/Pływalnia - Obrońców Westerplatte - Chreptowicza - Mickiewicza - Norwida - Wojska Polskiego - Jonkajtysa - Rynek Zygmunta Augusta - Mostowa - Letniskowa - Konopnickiej - Partyzantów - Al. Kardynała Wyszyńskiego - Turystyczna - Turystyczna/Dworzec PKP;
Linia nr 2: Tartaczna - Turystyczna - Al. K. Wyszyńskiego - 29.Listopada - 3.Maja - Rynek Z. Augusta - Polna - Jonkajtysa - Wojska Polskiego - Chreptowicza - Obrońców Westerplatte - Sucharskiego/Pływalnia - Obrońców Westerplatte - Chreptowicza - Wojska Polskiego - Jonkajtysa - Polna - Rynek Z. Augusta - 3.Maja - 29.Listopada - Al. K. Wyszyńskiego - Turystyczna - Tartaczna.
Linia nr 4: Silikaty - Turystyczna - Al. K. Wyszyńskiego - I Płk Ułanów Krechowieckich - Komunalna - Tytoniowa - Komunalna - I Płk Ułanów Krechowieckich - Al. K. Wyszyńskiego - Partyzantów - Konopnickiej - Letniskowa - Mostowa - Nowomiejska - Al. Jana Pawła II - Rajgrodzka - Zygmuntowska - Polna - Jonkajtysa - Wojska Polskiego - Chreptowicza - Brzostowskiego - 29. Listopada - Al. K. Wyszyńskiego - Tytoniowa - Komunalna - I Płk Ułanów Krechowieckich - Al.K. Wyszyńskiego - Turystyczna - Silikaty.
Zmiana rozkładu jazdy wraz z jego ograniczeniem nie spotkał się z przychylnością Pasażerów, jednak był wymuszony poprzez sytuację jaka miała miejsce w kwestii budowy obwodnicy oraz rosnącymi kosztami funkcjonowania komunikacji miejskiej. Niestety zmiany te spowodowały spadek ilości Pasażerów. Wraz z fiaskiem zmian jakie miało miejsce na początku 2014 roku władze spółki bardzo ostrożnie zaczęły podchodzić do jakichkolwiek większych zmian w rozkładach jazdy, dlatego też w latach 2014 - 2018 zmiany były kosmetyczne i dotyczyły wyłącznie przesunięć minutowych w rozkładach jazdy. Tabor złożony z 8 autobusów niskopodłogowych spełniających normy spalin EURO III do EURO V oraz infrastruktura w postaci 72 przystanków z czego 38 stanowiły wiaty przystankowe, 12 biletomatów zewnętrznych i Tablic Dynamicznej Informacji Pasażerskiej, w tym okresie stawała się coraz bardziej wyeksploatowana i coraz częściej zawodziły co również pociągało za sobą dodatkowe koszty obsługi rzutujące na całą komunikacje miejską.
WSPÓŁCZESNOŚĆ
ROK 2019
28 kwietnia 2019 roku Spółka zadecydowała o otwarciu nowego kanału informacji między Spółką a Pasażerami. Otwarto FanPage na Facebooki i dokonano niewielkich zmian w wyglądzie strony internetowej.
W dniu 13 maja 20219 wprowadzono drobną korektę w trasie linii 1, linia ta swoim przebiegiem miała obsługiwać również przystanki przy ulicy Partyzantów w okolicy Cmentarze (przystanki o starej nazwie Partyzantów/ELDOM). Zmiana polegała na skierowaniu linii 1 prosto ulicą Partyzantów, następnie skręcała w ulicę Szpitalną, Sosnową, Konopnickiej i Letniskową wracała do ulicy Szpitalnej. Przy okazji tej zmiany zaprezentowany został nowy system informacji pasażerskiej, który zaczął obowiązywać. Kolorowa ramka nawiązująca swoim wzorem do logotypu miasta Augustowa.
![]() |
![]() |
W dniach 8-9 czerwca 2019 r. jak co roku w okresie Zesłania Ducha Świętego, Przedsiębiorstwo uruchomiło dodatkową linię dowozową do Sanktuarium w Studzienicznej. Linia ta dotychczas była uruchamiana bez rozkładów, a pasażerowie, którzy chcieli z niej skorzystać dowiadywali się o niej z ogłoszeń wywieszonych na przystankach. W tym roku sprawa została uproszczona i poza ogłoszeniem Pasażerowie otrzymali również mapę z przebiegiem oraz na wszystkich przystankach na trasie tej linii zostały umieszczone rozkłady jazdy. W tym okresie funkcjonowała ona po następującej trasie: Studzieniczna > Turystyczna > Al. K. Wyszyńskiego > 29. Listopada > 3.Maja > Rynek Zygmunta Augusta > Polna > Jonkajtysa > Rynek Zygmunta Augusta > 3.Maja > 29. Listopada > Al. K. Wyszyńskiego > Turystyczna > Studzieniczna. Autobusy 9 czerwca kursowały średnio co 30 minut od godziny 7:30 do 16:00. Koszt biletu wynosił: 3,90 zł i można go było nabyć wyłącznie u kierowcy.
W dniu 16 czerwca 2019 r. na terenie miasta Augustów organizowany był wyścig kolarski w ramach zawodów Garmin Iron Thriatlon Augustów. W tym czasie doszło do zamknięcia najważniejszych ulic w mieście w związku z tym podjęto decyzję o zawieszeniu kursowania linii 2 w godzinach od 8:00 do 16:00.
W ramach wakacji od 21 czerwca 2019 r. do 31 sierpnia 2019 r. zostały zawieszone wszystkie kursy szkolne na liniach 2 (z Tartacznej 7:00 i 7:53, oraz z Pływalni: 8:20) i 4 (z Jonkajtysa: 7:32). W okresie od 1 lipca 2019 r. do 31 sierpnia 2019 r. turyści, którzy posiadali Kartę Turysty mogli podróżować autobusami komunikacji miejskiej za darmo.
Po analizach minionych lat i kolejnych spadkach ilości pasażerów Przedsiębiorstwo Transportowe w porozumieniu z Urzędem Miasta zdecydowało o konieczności przeprowadzenia gruntownej analizy i wprowadzenia zmian w siatce połączeń. Na przełomie maja i czerwca dokonano badań napełnienia pojazdów w raz z ankietyzacją Pasażerów w dziedzinie potrzeb komunikacyjnych. Wykazano, iż ilość pasażerów na poszczególnych liniach spada i konieczna jest ingerencja w rozkłady jazdy wraz z godzinami odjazdu. 28 czerwca 2019 r. zakończono badania ankietowe oraz badania związane z liczeniem pasażerów w autobusach komunikacji miejskiej i poddano je gruntownym analizom.
W dniach 9 lipca - 7 sierpnia 2019 r. rozpoczął się doraźny remont ulicy Sucharskiego w związku z powyższym autobusy linii 1 i 2 omijały przystanek zlokalizowany przy Pływalni i kursowały wyłącznie do przystanku przy ulicy Obrońców Westerplatte.
![]() |
![]() |
Okres wakacyjny w roku 2019 był czasem licznych remontów od dnia 16 lipca zamknięta została dla ruchu ulica Norwida, która przeszła gruntowną modernizację, natomiast 28 sierpnia rozpoczął się remont odcinka ulicy Mickiewicza prowadzący od ulicy Wojska Polskiego stąd też nastąpiła konieczność uruchomienia objazdów dla linii 1 i 4. Na ten dzień wszystkie linie komunikacji miejskiej poza linią 2 kursowały zmienioną trasą, natomiast 2 września nastąpiła kulminacja i wszystkie linie łącznie z linią 2 kursowały zmienionymi trasami, spowodowane było to zamknięciem ulicy Wojska Polskiego na czas remontu.
W dniu 1 września 2019 r. mieszkańców miasta Augustów czekała pierwsza z zaplanowanych zmian jakie miały zostać wprowadzone w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Poza zmianą wizerunku informacji pasażerskiej na przystankach zmianie uległy również nazwy przystanków. 55 z 69 przystanków zmieniło swoje nazwy, które zostały dostosowane do obecnych miejsc w mieście. Zmiana musiała nastąpić z powodu, iż wiele nazw odnosiło się do miejsc nieistniejących już w Augustowie, a część zespołów przystankowych zlokalizowanych przy tej samej ulicy posiadała takie same nazwy. Zmiany miały ułatwić identyfikację poszukiwanych przez Pasażerów przystanków oraz ograniczyć błędy w poszukiwaniu konkretnego przystanku. Dodatkowo w celu ułatwienia podróży każdemu z przystanków został nadany numer inwentarzowy, w celu jeszcze łatwiejszej weryfikacji poszukiwanego miejsca początku podróży. Wraz ze zmianami nazw przystąpiliśmy do poprawy estetycznej ramek z informacją pasażerską.
![]() |
![]() |
8 października 2019 roku zakończono etap estetyzacji oraz aktualizacji nazw przystanków poprzez zmianę nazw na pylonach przystankowych wiat oraz słupków. Dokonano również usunięcia części szpecących reklam naklejonych na szybach wiat przystankowych. Dodatkowo przeprowadzono również porządki w kwestii oznaczeń wewnętrznych w autobusach, ujednolicono cenniki biletów, przepisy porządkowe oraz kwestię kontroli biletów wraz z RODO. Uporządkowano również kwestię różnorakich piktogramów w pojazdach, jak również na każdym z pojazdów komunikacji miejskiej pojawiło się logo Przedsiębiorstwa Transportowego NECKO.
![]() |
![]() |
W dniach 1 oraz 2 listopada 2019 r. uruchomiono po raz pierwszy specjalną dodatkową linię autobusową CM, która to miała ułatwić dojazd dla Mieszkańców do Cmentarza. Jej przebieg nie odbiegał znacząco od linii nr 1, która kursowała w dni powszednie. Do tegoż roku, pasażerowie w dniu 1 listopada każdego roku mogli korzystać z uruchamianej na ten dzień linii 1, w której to linii do dyspozycji pasażerów było 5 kursów przez cały dzień. Uruchomienie linii dodatkowej pozwoliło na zwiększenie do 8 połączeń w ciągu dnia, a linia kursowała od godziny 9 do 17, następującą trasą:
Turystyczna/Dworzec PKP > Al. K. Wyszyńskiego > Partyzantów > Mostowa > Rynek Zygmunta Augusta > Polna > Jonkajtysa > ks. Skorupki > Kościelna > Mickiewicza > Chreptowicza > Brzostowskiego > 29. Listopada > Waryńskiego > Obrońców Westerplatte > Sucharskiego > Obrońców Westerplatte > Chreptowicza > Mickiewicza > Kościelna > 3.Maja > Mostowa > Partyzantów > Al. K. Wyszyńskiego > Turystyczna/Dworzec PKP.
W dniu 01 grudnia 2019 roku zakończyły się wszystkie remonty a tym samym wszystkie linie autobusowe wróciły na swoje stałe trasy kursowania.
Od dnia 1 grudnia 2019 r. po wnikliwych analizach przedstawiono 3 warianty propozycji zmian w funkcjonowaniu Augustowskiej Komunikacji Miejskiej (rozszerzającego, wprowadzającego niewielkie zmiany, zmniejszającego ilość połączeń) dokonano wyboru wariantu nr 3, który zakładał zmniejszenie ilości połączeń o około 5%, ale z rozszerzeniem miejsc, w które komunikacja miejska dotąd nie dojeżdżała. Zostały wprowadzone nowe linie. Plan zakładał wdrożenie 5 linii, które miały przebiegać po następujących trasach:
Linia nr 1: SILIKATY > Turystyczna > Al. Kardynała Wyszyńskiego > I Płk Ułanów Krechowieckich > Komunalna > Tytoniowa > Al. Kardynała Wyszyńskiego > 29 Listopada > Waryńskiego > Obrońców Westerplatte > Sucharskiego > Brzostowskiego > 3 Maja > Mostowa > Nowomiejska > Al. Jana Pawła II > Rajgrodzka > Zygmuntowska > Polna > Jonkajtysa > Wojska Polskiego > Mickiewicza > Norwida > Wojska Polskiego > Słowackiego > Arnikowa > Wojska Polskiego > MAZURSKA/MARION > Wojska Polskiego > Arnikowa > Słowackiego > Wojska Polskiego > Jonkajtysa > Polna > Rynek Zygmunta Augusta > 3 Maja > Brzostowskiego > Obrońców Westerplatte > Waryńskiego > 29 Listopada > Al. Kardynała Wyszyńskiego > Tytoniowa > Komunalna > I Płk Ułanów Krechowieckich > Al. Kardynała Wyszyńskiego > Turystyczna > SILIKATY.
Linia nr 2: TARTACZNA > Al. Kardynała Wyszyńskiego > 29 Listopada > Brzostowskiego > Obrońców Westerplatte > Sucharskiego > Brzostowskiego > 3 Maja > Rynek Zygmunta Augusta > Polna > Jonkajtysa > Wojska Polskiego > Słowackiego > Arnikowa > MAZURSKA/MARION > Wojska Polskiego > Arnikowa > Słowackiego > Wojska Polskiego > Jonkajtysa > Polna > Rynek Zygmunta Augusta > 3 Maja > Brzostowskiego > Obrońców Westerplatte > Sucharskiego > Brzostowskiego > 29 Listopada > Al. Kardynała Wyszyńskiego > Turystyczna > TARTACZNA.
Linia nr 3: TARTACZNA > Turystyczna > Al. Kardynała Wyszyńskiego > Partyzantów > Konopnickiej > Letniskowa > Szpitalna > Zarzecze > Mostowa > Nowomiejska > Al. Jana Pawła II > Rajgrodzka > Zygmuntowska > Jonkajtysa > Wojska Polskiego > MAZURSKA/MARION.
Linia nr 4: TARTACZNA > Turystyczna > Al. Kardynała Wyszyńskiego > Partyzantów > Konopnickiej > Letniskowa > Szpitalna > Mostowa > NOWOMIEJSKA/OS.BORKI > > Al. Jana Pawła II > Rajgrodzka > Zygmuntowska > Jonkajtysa > Mickiewicza > Norwida > Wojska Polskiego > Arnikowa > Słowackiego > Chreptowicza > Obrońców Westerplatte > Sucharskiego > Brzostowskiego > 29 Listopada > Al. K. Wyszyńskiego > Tytoniowa > Komunalna > Al. K. Wyszyńskiego > Turystyczna > TARTACZNA.
Linia nr 5: MAZURSKA/MARION > Chreptowicza > Obrońców Westerplatte > Sucharskiego > Brzostowskiego > 3 Maja > Mostowa > Zarzecze > Szpitalna > Letniskowa > Partyzantów > Al. Kardynała Wyszyńskiego > Turystyczna > TARTACZNA.
ROK 2020
Powyższy układ linii został wprowadzony i funkcjonował od 01.01.2020 r. W pierwszych dniach stycznia dokonano demontażu starych, zużytych tabliczek przystankowych w wiatach, zastępując je rozmieszczeniem rozkładów jazdy w formie tablic informacyjnych w nieużywanych gablotach reklamowych.
![]() |
![]() |
W związku z niezadowoleniem Pasażerów nowym rozkładem jazdy od dnia 7 stycznia 2020 r. rozpoczęto ponowne konsultacje dotyczące kształtu przebiegu oraz godzin odjazdów poszczególnych kursów. I tak w dniu 30 marca 2020 r. po konsultacjach z Mieszkańcami oraz Urzędem Miejskim zadecydowano wprowadzenie drugiego wariantu rozkładu jazdy jak był przygotowany i przedstawiony 1 grudnia 2019 r. Zakładał on niewielkie przesunięcia minutowe w poszczególnych liniach wraz z uruchomieniem linii na ulicach dotąd nieobsługiwanych. I tak zdecydowano, iż od 30 marca wprowadzono zmiany w przebiegu linii na następujące:
LINII 1: Jazda: SILIKATY > Turystyczna > Aleja Kardynała Wyszyńskiego > I Pułku Ułanów Krechowieckich > Komunalna > Tytoniowa > Komunalna > I Pułku Ułanów Krechowieckich > Aleja Kardynała Wyszyńskiego > Partyzantów > Szpitalna > Zarzecze > Mostowa > Rynek Zygmunta Augusta > Polna > Jonkajtysa > Wojska Polskiego > Mickiewicza > Chreptowicza > Brzostowskiego > 29.Listopada > WARYŃSKIEGO/PRZYCHODNIA.
Powrót: WARYŃSKIEGO/PRZYCHODNIA > Obrońców Westerplatte > Sucharskiego > Brzostowskiego > Chreptowicza > Norwida > Wojska Polskiego > Jonkajtysa > Polna > Rynek Zygmunta Augusta > Mostowa > Zarzecze > Szpitalna > Partyzantów > Aleja Kardynała Wyszyńskiego > Tytoniowa > Komunalna > I Pułku Ułanów Krechowieckich > Aleja Kardynała Wyszyńskiego > Turystyczna > TARTACZNA/OS. LIPOWIEC > SILIKATY.
LINII 2: Jazda: TARTACZNA/OS. LIPOWIEC > Turystyczna > Aleja Kardynała Wyszyńskiego > 29. Listopada > 3.Maja > Rynek Zygmunta Augusta> Polna > Jonkajtysa > Wojska Polskiego > Arnikowa > Słowackiego > Chreptowicza > Obrońców Westerplatte > SUCHARSKIEGO/PŁYWALNIA.
Powrót: SUCHARSKIEGO/PŁYWALNIA > Brzostowskiego > Chreptowicza > Wojska Polskiego > Arnikowa > Słowackiego > Wojska Polskiego > Jonkajtysa > Polna > Rynek Zygmunta Augusta > Księdza Skorupki > Hoża > 3.Maja > 29. Listopada > Aleja Kardynała Wyszyńskiego > Turystyczna > TARTACZNA/OS. LIPOWIEC.
wybrane kursy przez Mazurska/Marion.
LINIA 3: Jazda: JONKAJTYSA > Wojska Polskiego > Mickiewicza > Norwida > Wojska Polskiego > Arnikowa > Słowackiego > Chreptowicza > Obrońców Westerplatte > Sucharskiego > Brzostowskiego > 29. Listopada > Aleja Kardynała Wyszyńskiego > Tytoniowa > KOMUNALNA/ZAJEZDNIA.
LINIA 4: Jazda: TARTACZNA/OS. LIPOWIEC > Turystyczna > Aleja Kardynała Wyszyńskiego > Partyzantów > Mostowa > Nowomiejska > NOWOMIEJSKA/OS. BORKI
Powrót: NOWOMIEJSKA/OS.BORKI > Aleja Jana Pawła II > Rajgrodzka > Zygmuntowska > Polna > Jonkajtysa > Wojska Polskiego > Mickiewicza > Norwida > Wojska Polskiego > Chreptowicza > Obrońców Westerplatte > Sucharskiego > Brzostowskiego > 29. Listopada > Aleja Kardynała Wyszyńskiego > Turystyczna > TARTACZNA/OS. LIPOWIEC.
Trasy oraz godziny odjazdów dostosowano do sugestii Mieszkańców.
Z początkiem marca 2020 r. w Polsce wybuchła pandemia COVID-19. Z dniem 16 marca 2020 r. podjęto radykalne działania polegające na wprowadzeniu zdalnej obsługi interesantów w siedzibie spółki. Z racji zamknięcia szkół i edukacji zdalnej zawieszono kursy linii szkolnych. Dokonano również wyznaczenia tzw. stref covidowych i ograniczenia miejsc w związku z rozporządzeniami wydawanymi w tym czasie. Dodatkowo w celu zabezpieczenia naszych kierowców od 16 marca 2020 r. kierowcy nie prowadzili sprzedaży biletów komunikacji miejskiej.
![]() |
![]() |
W dniu 01 czerwca 2020 roku dokonano pierwszych korekt w godzinach odjazdów autobusów komunikacji miejskiej po reformie z końca marca. Powyższy zabieg został wykonany w celu niwelacji opóźnień jakie występowały na poszczególnych kursach, poprzez zwiększenie postojów wyrównawczych na przystankach końcowych linii. Z racji rozpowszechniającej się pandemii wprowadzono kolejne restrykcje polegające na obowiązku zasłaniania nosa i ust w transporcie publicznym za pomocą maseczki jak również ograniczono ilość miejsc możliwych do wykorzystania przez pasażerów aż o 50%. Wprowadzone restrykcje były bardzo uciążliwe dla Pasażerów z racji tego, iż posiadane przez nas pojazdy należą do klasy MIDI co wiąże się z tym że jednym pojazdem maksymalnie mogło podróżować od 10 do 20 osób gdzie w normalnych warunkach bez ograniczeń może on zabierać nawet 50-60 osób. Powyższa zasada była skrupulatnie kontrolowane przez Policję, która kontrolowała dość często tę kwestię.
![]() |
![]() |
Jak co roku w okresie lipca i sierpnia turyści posiadający Kartę Turysty mogli podróżować autobusami za darmo.
Od września 2020 roku dokonano zmiany w funkcjonalności i wyglądzie strony internetowej. Pojawiły się na niej nowe zakładki, informacje oraz rozkłady jazdy w formie udostępnionej Pasażerom tak jak na przystankach. Dzięki nowej stronie internetowej szybko i bez większych problemów mogliśmy na bieżąco informować Podróżnych o zmianach w komunikacji. Jasny i czytelny wygląd strony poprawił i usprawnił wymianę informacji.
Liczne dewastacje w okresie od marca do października spowodowały konieczność licznych napraw wiat przystankowych oraz usuwanie różnego rodzaju mazajów wykonanych mazakami oraz spreyami. W tym okresie zwiększyła się również szkodowość w postaci wybijanie szyb i niszczenia gablot reklamowych, w których to umieszczone były rozkłady jazdy.
W listopadzie 2020 r. uruchomiono dodatkową linię CM, która miała za zadanie ułatwić dotarcie do cmentarza na ul. Zarzecze. Jej przebieg został zmodyfikowany względem przebiegu z zeszłego roku i był następujący: Jazda: Tartaczna/Os. Lipowiec > Turystyczna > Aleja Kardynała Wyszyńskiego > Partyzantów > Mostowa > Rynek Zygmunta Augusta > Polna > Jonkajtysa > Wojska Polskiego > Mickiewicza > Chreptowicza > Brzostowskiego > 29 Listopada > Waryńskiego/Przychodnia. Powrót: Waryńskiego/Przychodnia > Obrońców Westerplatte > Sucharskiego > Obrońców Westerplatte > Chreptowicza > Norwida > Wojska Polskiego > Jonkajtysa > Polna > Rynek Zygmunta Augusta > Mostowa > Partyzantów > Aleja Kardynała Wyszyńskiego > Turystyczna > Tartaczna/Os. Lipowiec.
Poza modyfikacją przebiegu na okres testowy uruchomiono linię na znacznie dłuższy okres niż rok temu. W tymże roku autobusy dodatkowej linii cmentarnej funkcjonowały od 28 października do 2 listopada 2020 r. wykonując 9 kursów w godzinach od 9:00 do 18:00 średnio co godzinę. Okres testowy wykazał, iż największe zapotrzebowanie na autobusy występuje w dniach 31 października oraz 1 i 2 listopada.
17 października 2020 r. zaostrzono rygor związany z pandemią COVID-19 zmniejszono ilość możliwych do zajmowania przez pasażerów miejsc wyłącznie do 30%.
W dalszym ciągu ataki wandali na infrastrukturę przystankową nasilały się. W grudniu patrol policji zatrzymał grupę młodzieży, która dokonała dewastacji gabloty z rozkładem jazdy na przystanku przy ulicy Norwida. Był to mały sukces, który został nagłośniony przez lokalne media i w bliskiej przyszłości doprowadził do zmniejszenia tego typu zdarzeń.
Na przełomie 31 grudnia 2020 r. i 1 stycznia 2021 r. wprowadzono rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów zakaz przemieszczania się na terenie całego kraju. Było to związane z elementem wali z pandemią COVID-19 i skutkowało zawieszeniem kursowania linii nr 2 od godziny 19:00 do 6:00 dnia 1 stycznia 2021 r.
Rok 2021
W dniu 01 styczniu 2021 r. nastąpiła zmiana rozkładów jazdy linii 1,2. Na linii 1 zostały uruchomione nowe kursy po godzinie 11:30, a na linii 2 po 9:30 i 16:30. Dokonano również korekt w innych godzinach odjazdów tych linii, które były związane z niwelacja powstających opóźnień. W raz ze zmianami zaprezentowano nową szatę graficzną ramek z rozkładem jazdy na przystankach.
Po ponad roku przerwy od dnia 01 marca 2021 r. kierowcy ponownie rozpoczęli sprzedaż biletów.
Po licznych konsultacjach i sugestiach Pasażerów, Spółka z dniem 19 kwietnia 2021 r. wprowadziła system dynamicznej informacji pasażerskiej działającego w oparciu o serwis internetowy kiedyPrzyjedzie.pl. Dzięki niemu nasi Pasażerowie uzyskali dostęp do rzeczywistych odjazdów autobusów z dowolnego przystanku w naszej sieci komunikacyjnej. Z serwisu można obecnie korzystać na kilka sposobów: za pomocą strony internetowej (augustow.kiedyprzyjedzie.pl) oraz co najważniejsze aplikacji mobilnej na smartfona. Dodatkowo wszystkie tabliczki z rozkładem jazdy zostały wyposażone w QR kod, który po zeskanowaniu odsyła bezpośrednio do wirtualnej tablicy informującej o czasie odjazdu danej linii.
W dniu tzw. Zielonych Świątek, które w bieżącym roku wypadały 23 maja, uruchomiono dodatkową linię S, obsługującą odpust w Sanktuarium Studzieniczna. Stało się to już coroczną tradycją. W tym roku również dokonano lekkiej modyfikacji przebiegu trasy linii S, która była następująca:
Jazda: Studzieniczna > Szosa do Sejn > Turystyczna > Al. K. Wyszyńskiego > 29. Listopada > 3.Maja > Rynek Zygmunta Augusta > Polna > Jonkajtysa/Szkoła nr 2.
Powrót: Jonkajtysa > Wojska Polskiego > Chreptowicza > Obrońców Westerplatte > Sucharskiego > Brzostowskiego > 29. Listopada > Al. K. Wyszyńskiego > Turystyczna > Szosa do Sejn > Studzieniczna.
W tym też roku zwiększono częstotliwość kursowania autobusów, które kursowały średnio co 30 minut w godzinach od 7:30 do 16:00.
15 maja 2021 r. dokonano złagodzenia restrykcji i powrócono do dopuszczalnego napełnienia, które wynosiło 50% wszystkich dostępnych miejsc. Natomiast 6 czerwca 2021 r. dokonano kolejnego łagodzenia restrykcji i tak od tego dnia ilość dopuszczalnych miejsc wynosiła 75%.
Na początku czerwca dokonano renowacji 8 wiat przystankowych. Odmalowano najbardziej zaniedbane przystanki znajdujące się przy głównych ciągach komunikacyjnych w mieście.
![]() |
![]() |
W czerwcu rozpoczęły się pierwsze rozmowy z Władzami Miasta na temat wymiany taboru. Dokonano rozeznania w kwestii możliwości pozyskania funduszy unijnych w celu wsparcia przedsięwzięcia wymiany floty. Po dokonanych analizach wykazano, iż środki unijne, które można pozyskać mogą stanowić wyłącznie część całej kwoty przeznaczonej na inwestycję, a warunkiem uzyskania dotacji, jest konieczność rozpisania przetargu na pojazdy nisko- bądź zeroemisyjne. Powyższe było związane z tym, iż pozyskanie funduszy z projektów unijnych otworzy zupełnie nowy rozdział w kwestii transportu w mieście Augustowie.
W dniach 24 czerwca 2021 r. do 7 lipca 2021 r. w naszym Przedsiębiorstwie testowaliśmy pierwszy autobus elektryczny marki Pilea.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
W dniach od 01 lipca do 31 sierpnia 2021 r., jak każdego roku, wprowadzono darmową komunikacje miejską dla Turystów. Zmianą tegoroczną było również umożliwienia darmowych przejazdów komunikacją dla osób, które są mieszkańcami Augustowa, bądź w nim się urodziły.
W dniu 1 września 2021 r. wprowadzono korekty w rozkładach jazdy linii 1,2,3. Na linii 1 dokonano korek przejazdu w obu kierunkach. Linia 2 zyskała nowe połączenie o godzinie 8:30 i 16:40 z Tartaczna/Os. Lipowiec oraz 8:55 i 17:05 z Sucharskiego/Pływalnia. Dokonano również korekty trasy przejazdu polegającej na usunięciu zajazdu na przystanek Mazurska/Marion z powodu braku zainteresowania Pasażerów. Na linii 3 natomiast dokonano zmiany trasy poprzez zmianę przystanku końcowego z Komunalna/Zajezdnia na Turystyczna/Os. Lipowiec.
Wraz ze zmianą rozkładów we wrześniu 2021 roku dokonano podziału na 4 typy dni:
- Poniedziałek - Piątek /dni nauki szkolnej/
- Poniedziałek - Piątek /ferie, wakacje oraz dni wolne od nauki szkolnej/
- Soboty
- Niedziel i święta.
W dniu 30, 31 października i 1 listopada jak co roku uruchomiono dodatkową linię CM. Zmianą jaka w tym roku czekała na Pasażerów na tej linii była fakt zwiększenia ilości połączeń i tak dni 30 i 31 października autobus kursował od godziny 8:00 do 15:30 średnio co 1 godzinę, natomiast w dniu 1 listopada uruchomiono tę linię od godziny 8:00 do 16:30 średnio co 30 minut. Trasa linii nie uległa zmianie w stosunku do roku poprzedniego.
Pod koniec listopada 2021 r. po licznych sugestiach klientów naszego Przedsiębiorstwa, dokonaliśmy zmiany w wyglądzie i szacie graficznej naszej strony internetowej, która to miała ułatwić korzystanie z niej szczególnie za pomocą smartfonów. Strona została uruchomiona na podstawie szablonu Joomla. Została podzielona na 4 zasadnicze części: Zakład Komunikacji Miejskiej, Zakład Oczyszczania Miasta, Biuletyn Informacji Publicznej i Kontakt. Zaktualizowano dane kontaktowe oraz informacje na temat działalności obu Zakładów działających w ramach Spółki NECKO.
Na okres świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku zostały wprowadzone ograniczenia w kursowaniu autobusów komunikacji miejskiej.
Rok 2022
W styczniu nastąpiła zmiana firmy kontrolerskiej z MIRBUSA na ORIKS - TRANS.
W okresie od 24 stycznia 2022 r. (poniedziałek) - 21 lutego 2022 r. (niedziela) z racji wprowadzenia edukacji zdalnej wprowadzono zawieszenie linii 3.
28 marca 2022 r. został zniesiony obowiązek zakrywania nosa i ust w pojazdach komunikacji miejskiej.
W dniach 14 -19 kwietnia 2022 r. (czwartek - wtorek) wprowadzono ograniczenia w kursowaniu komunikacji miejskiej z racji Świąt Wielkanocnych.
17 maja 2022 r. (wtorek) nastąpiły zmiany w uprawnieniach do bezpłatnych przejazdów środkami komunikacji miejskiej w Augustowie. Uchwałą nr XLVIII/494/2022 Rady Miejskiej w Augustowie z dnia 28 kwietnia 2022 r. z bezpłatnych przejazdów autobusami mogli korzystać:
- Mieszkańcy Augustowa na podstawie pisemnego oświadczenia o miejscu zamieszkania w Augustowie bądź dowodu osobistego o zameldowaniu w Augustowie bądź legitymacji szkolnej lub innej świadczącej o miejscu zamieszkania – nie dłużej niż do 31.08.2022 r.
- Uchodźcy lub członkowie ich rodzin na podstawie paszportu lub zaświadczenia z potwierdzoną datą wjazdu do Polski po 24.02.2022 – nie dłużej niż do 31.08.2022 r.
Darmowe przejazdy dla uchodźców z Ukrainy były podyktowane wybuchem wojny na tym terenie od 24 lutego 2022 r.
W dniach 28-29.05.2022 r. (sobota - niedziela) z okazji Dni Augustowa została uruchomiona specjalna - darmowa linia DA, której przebieg był następujący:
Jazda: Tartaczna/os. Lipowiec > Turystyczna > Al. K. Wyszyńskiego > 29. Listopada – 3.Maja > Rynek Zygmunta Augusta.
Powrót: Rynek Zygmunta Augusta > Polna – Jonkajtysa > Wojska Polskiego > Chreptowicza > Obrońców Westerplatte > Sucharskiego > Brzostowskiego > 29. Listopada > Al. K. Wyszyńskiego > Turystyczna > Tartaczna/os. Lipowiec.
W tych dniach wykonywane było 6 dodatkowych kursów.
W dniach 4-5.06.2022 r. (sobota - niedziela) jak co roku, uruchamia została dodatkowa linia S, przeznaczona do obsługi Odpustu w Studzienicznej. Jej przebieg był następujący:
Jazda: Studzieniczna > Szosa do Sejn > Turystyczna > Al. K. Wyszyńskiego > 29. Listopada > 3.Maja > Rynek Zygmunta Augusta > Polna > Jonkajtysa/Szkoła nr 2.
Powrót: Jonkajtysa > Wojska Polskiego > Chreptowicza > Obrońców Westerplatte > Sucharskiego > Brzostowskiego > 29. Listopada > Al. K. Wyszyńskiego > Turystyczna > Szosa do Sejn > Studzieniczna.
Wzorem lat ubiegłych linia w dniu odpustu kursowała od godziny 7:30 do 16:30 średnio co 30 minut.
W okresie wakacji szkolnych od 27 czerwca 2022 r. (poniedziałek) do 31 sierpnia 2022 r. (środa) komunikacja miejska funkcjonowała według rozkładu jazdy z dnia Poniedziałek – Piątek /ferie, wakacje, dni wolne od nauki szkolnej/. W tych zawieszono również funkcjonowanie szkolnej linii 3.
01 września 2022 r. (czwartek) autobusy komunikacji miejskiej w Augustowie wróciły do kursowania według rozkładu jazdy z dnia Poniedziałek - Piątek /dni szkolne/. Zgodnie z UCHWAŁĄ NR XLVIII/494/2022 Rady Miejskiej w Augustowie od dnia 01 września 2022 r. wszyscy Pasażerowie zobowiązani byli do posiadania ważnego biletu komunikacji miejskiej. Z tym dniem zakończył się okres darmowych przejazdów dla Mieszkańców, Turystów oraz Uchodźców z Ukrainy.
10 września 2022 r. (sobota) w związku z organizacją imprezy ORLEN Wyścig Narodów oraz ORLEN Lang Team Race i zamknięciem skrzyżowania ulic 29. Listopada – Partyzantów – Al. K. Wyszyńskiego oraz Rynku Zygmunta Augusta w godzinach od 10:30 do 16:00 autobusy linii 2 zostały zawieszone.
Nie zostały wykonane następujące kursy:
- Z TARTACZNA/OS. LIPOWIEC: 10:30, 11:30, 12:30, 13:30, 14:45.
- Z SUCHARSKIEGO/PŁYWALNIA: 10:55, 11:55, 12:55, 13:55, 15:10.
Zgodnie z UCHWAŁĄ NR XLVIII/494/2022 Rady Miejskiej w Augustowie w dniu 22 września z racji obchodów Światowego Dnia bez Samochodu, po raz pierwszy wszyscy pasażerowie mogli skorzystać z bezpłatnych przejazdów komunikacją na terenie miasta Augustowa.
W okresie świąt zmarłych od 31 października 2022 r. do 01.11.2022 r. zostały uruchomione dwie, a nie jak dotychczas jedna, specjalne linie ułatwiające dojazd na cmentarz. Zostały one oznaczone jako C1 i C2.
Linia C1 kursowała w dniach 31.10 do 01.11 po następującej trasie:
Jazda: TARTACZNA/OS. LIPOWIEC > Turystyczna > Al. K. Wyszyńskiego > Partyzantów > Mostowa > Rynek Zygmunta Augusta > Jonkajtysa > Wojska Polskiego > Chreptowicza > Brzostowskiego > 29. Listopda > WARYŃSKIEGO/PRZYCHODNIA.
Powrót: WARYŃSKIEGO/PRZYCHODNIA > Obrońców Westerplatte > Sucharskiego > Brzostowskiego > Chreptowicza > Wojska Polskiego > Rynek Zygmunta Augusta > Mostowa > Partyzantów > Al. K. Wyszyńskiego > Turystyczna > TARTACZNA/OS. LIPOWIEC.
GODZINY KURSOWANIA BYŁY NASTĘPUJĄCE:
- 31.10.2022 r. (poniedziałek): 9:00 – 18:00 -> średnio co 1 godzinę
- 01.11.2022 r. (wtorek): 9:00 – 18:00 -> średnio co 1 godzinę
Linia C2 kursowała wyłącznie w dniu 01.11 robiąc kółko na trasie:
PARTYZANTÓW/CMENTARZ > Mostowa > Nowomiejska > Aleja Jana Pawła II > Rajgrodzka > Zygmuntowska > Jonkajtysa > Wojska Polskiego > Mickiewicza > Norwida > Wojska Polskiego > Arnikowa > Słowackiego > Chreptowicza > Sucharskiego > Brzostowskiego > 29. Listopada > PARTYZANTÓW/CMENTARZ.
GODZINY KURSOWANIA BYŁY NASTĘPUJĄCE
- 01.11.2022 r. (wtorek): 9:00 – 18:00 -> średnio co 40 minut.
![]() |
![]() |
11 listopada 2022 r. (piątek) w związku z organizacją II Biegu Niepodległościowego i zamknięciem ulic 3.Maja oraz Rynku Zygmunta Augusta w godzinach od 11:30 do 14:00 autobusy linii 2 zostały zawieszone.
Nie zostaną wykonane następujące kursy:
- Z TARTACZNA/OS. LIPOWIEC: 11:30, 12:30, 13:30.
- Z SUCHARSKIEGO/PŁYWALNIA: 11:55, 12:55, 13:55.
Na początku grundnia, po uzyskaniu wszystkich stosowanych zezwoleń, na prośbę Mieszkańców ulicy Arnikowej została ustawiona odnowiona wiata przystankowa na przystanku Arnikowa/MC Donald's (nr. inwent. 75). Wiata trzyprzęsłowa została odmalowana, oszklona oraz wyposażona w nową ramkę na rozkład.
20 grudnia 2022 r. doszło do bardzo niebezpiecznej sytuacji jaką była gołoledzi. W okresie 3 godzin padał bardzo mocny deszcz, który bardzo szybko zamarzał i powodował powstanie lodowiska na drodze. W tym to dniu od godziny 7:30 do godziny 10:00 zostało całkowicie zawieszone funkcjonowanie komunikacji miejskiej w mieście Augustów. Warstwa lody jak powstała na jezdniach wynosiła około 1,5 cm co uniemożliwiało bezpieczne i sprawne wykonywanie przewozu pasażerów.
Jak co roku w okresie Świąt Bożego Narodzenia, została zmieniona organizacja komunikacji w poszczególne dni Świąt.
Po inwazji Rosji na Ukrainę od 24 lutego 2022 r. większość Przedsiębiorstw Transportowych zajmujących się w miastach komunikacją miejską zdecydowała o zmniejszeniu liczby połączeń oraz ilości wykonywanych przez autobusy wozokilometrów - miasto Augustów w tym okresie nie zlikwidowało ani jednego połączenia, a na prośbę mieszkańców rozkład jazdy ulegał niewielkim zmianom - głównie polegających na przesunięciach minutowych.
Rok 2023
W dniu 01 stycznia 2023 r. dokonano niewielkich korekt w godzinach odjazdów poszczególnych kursów linii 1,2,4. Zmiany te były podyktowane występowaniem dużych opóźnień w okresie popołudniowego szczytu od godziny 14 do godziny 16:30 sięgających niejednokrotnie nawet do 15 minut na niektórych kursach. Trasy przebiegu linii nie zostały zmienione i autobusy kursowały na następujących trasach:
LINII 1: Jazda: SILIKATY > Turystyczna > Aleja Kardynała Wyszyńskiego > I Pułku Ułanów Krechowieckich > Komunalna > Tytoniowa > Komunalna > I Pułku Ułanów Krechowieckich > Aleja Kardynała Wyszyńskiego > Partyzantów > Szpitalna > Zarzecze > Mostowa > Rynek Zygmunta Augusta > Polna > Jonkajtysa > Wojska Polskiego > Mickiewicza > Chreptowicza > Brzostowskiego > 29.Listopada > WARYŃSKIEGO/PRZYCHODNIA.
Powrót: WARYŃSKIEGO/PRZYCHODNIA > Obrońców Westerplatte > Sucharskiego > Brzostowskiego > Chreptowicza > Norwida > Wojska Polskiego > Jonkajtysa > Polna > Rynek Zygmunta Augusta > Mostowa > Zarzecze > Szpitalna > Partyzantów > Aleja Kardynała Wyszyńskiego > Tytoniowa > Komunalna > I Pułku Ułanów Krechowieckich > Aleja Kardynała Wyszyńskiego > Turystyczna > TARTACZNA/OS. LIPOWIEC > SILIKATY.
LINII 2: Jazda: TARTACZNA/OS. LIPOWIEC > Turystyczna > Aleja Kardynała Wyszyńskiego > 29. Listopada > 3.Maja > Rynek Zygmunta Augusta> Polna > Jonkajtysa > Wojska Polskiego > Arnikowa > Słowackiego > Chreptowicza > Obrońców Westerplatte > SUCHARSKIEGO/PŁYWALNIA.
Powrót: SUCHARSKIEGO/PŁYWALNIA > Brzostowskiego > Chreptowicza > Wojska Polskiego > Arnikowa > Słowackiego > Wojska Polskiego > Jonkajtysa > Polna > Rynek Zygmunta Augusta > Księdza Skorupki > Hoża > 3.Maja > 29. Listopada > Aleja Kardynała Wyszyńskiego > Turystyczna > TARTACZNA/OS. LIPOWIEC
LINIA 3: Jazda: JONKAJTYSA > Wojska Polskiego > Mickiewicza > Norwida > Wojska Polskiego > Arnikowa > Słowackiego > Chreptowicza > Obrońców Westerplatte > Sucharskiego > Brzostowskiego > 29. Listopada > Aleja Kardynała Wyszyńskiego > Tytoniowa > Komunalna > I Pułku Ułanów Krechowieckich > Aleja Kardynała Wyszyńskiego > Turystyczna > TARTACZNA/OS. LIPOWIEC
LINIA 4: Jazda: TARTACZNA/OS. LIPOWIEC > Turystyczna > Aleja Kardynała Wyszyńskiego > Partyzantów > Mostowa > Nowomiejska > NOWOMIEJSKA/OS. BORKI
Powrót: NOWOMIEJSKA/OS.BORKI > Aleja Jana Pawła II > Rajgrodzka > Zygmuntowska > Polna > Jonkajtysa > Wojska Polskiego > Mickiewicza > Norwida > Wojska Polskiego > Chreptowicza > Obrońców Westerplatte > Sucharskiego > Brzostowskiego > 29. Listopada > Aleja Kardynała Wyszyńskiego > Turystyczna > TARTACZNA/OS. LIPOWIEC
Wraz ze zmianą rozkładów jazdy od 01 stycznia 2023 r. na wszystkich przystankach wyposażonych w wiaty przystankowe zamontowane zostały nowe ramki na rozkład jazdy. Wewnątrz ramek rozplanowano miejsce na wszystkie niezbędne informacje w postaci: dużej nazwy nagłówkowej przystanku wraz z liniami z niego odjeżdżającymi, rozkładu jazdy, cennika biletów, schematu linii oraz niezbędnych informacji dotyczących funkcjonowania komunikacji miejskiej.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Od dnia 01 stycznia 2023 r. zgodnie z Uchwałą Rady Miejskiej LVII/546/22 zaczęły obowiązywać nowe stawki opłat za bilety komunikacji miejskiej. Bilet normalny jednorazowy zaczął kosztować 4,00 zł, a bilet ulgowy jednorazowy 2,00 zł. Ceny biletów miesięcznych w stosunku do poprzednich lat również uległy zmianie - bilet miesięczny normalny 100,00 zł, bilet miesięczny ulgowy - 50,00 zł. Podwyżka cen była uzasadniona, ponieważ ceny biletów w komunikacji miejskiej pozostawały na niezmienionym poziomie od 3011 roku, a koszty funkcjonowania wzrosły. Przy okazji zmiany cen biletów dokonano również zmiany ich szaty graficznej.
Na okres ferii od 24 stycznia 2023 r. (poniedziałek) do dnia 06 luty 2023 r. (niedziela) został wprowadzony rozkład jazdy Poniedziałek - Piątek /ferie, wakacje, dni wolne od nauki szkolnej/ a co za tym idzie zawieszono działalności linii 3.
W dniu 26 stycznia 2023 r. został zakończony odbiorem technicznym montaż 4 nowych wiat przystankowych, które zastąpiły stare i wysłużone wiaty na przystankach:
- Aleja Kardynała Wyszyńskiego/ACE (numer inwentarzowy 9),
- Chreptowicza/Kościół (numer inwentarzowy 18),
- Aleja Kardynała Wyszyńskiego/Technikum (numer inwentarzowy 37),
- Jonkajtysa/Szkoła nr 2 (numer inwentarzowy 71).
Był to pierwszy etap wymiany wiat przystankowych jaki rozpoczął się w 2022 r. i będzie kontynuowany w kolejnych latach.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
W dniu 21 lutego 2023 r. wprowadzono zmiany w kursach linii 1. Były one związane z rozpoczynającym się remontem ul. Turystycznej prowadzącej do tzw. Silikat. Wtedy to po raz pierwszy na przystankach komunikacji miejskiej pojawiły się rozkłady zadrukowane na żółtych kartkach papieru oznaczające zmianę trasy danej linii. Jest to modelowe rozwiązanie stosowane w wielu miastach, gdzie komunikacja miejska funkcjonuje na wysokim poziomie.
W okresie 06 -11 kwietnia 2023 r. nastąpiły świąteczne zmiany w kursowaniu komunikacji miejskiej. Na okres świąt Wielkanocnych wprowadzono niewielkie ograniczenia w kursowaniu autobusów wynikające ze zmiany typów rozkładów w poszczególne dni.
Od dnia 17 kwietnia 2023 r. na wniosek Mieszkańców ulicy Tytoniowej i Komunalnej zmianie uległa godzina odjazdu oraz trasa linii 4. Było to związane z przeprowadzką na czas remontu przedszkola z ulicy Tytoniowej na ulicę Zarzecze. W tym celu przyspieszony został odjazd linii 4 z godziny 7:15 na godzinę 7:05, a trasa linii poza dotychczasową objęła też ulice Szpitalną, Aleję Ofiar Obławy Augustowskiej oraz Zarzecze.
W okresie majówki jak w poprzednich latach wprowadzono niewielkie ograniczenia w kursowaniu autobusów wynikające ze zmiany typów rozkładów w poszczególne dni.
W maju w trosce o Pasażerów i dzięki przychylności właścicieli sklepów zwiększono ilość punktów dystrybucji biletów komunikacji miejskiej. 3 nowe punkty zostały uruchomione w następujących lokalizacjach:
- ASS Społem ,,Gama", Rynek Zygmunta Augusta 37,
- ASS Społem ,,Market Bystry", ul. Waryńskiego 25,
- ASS Społem ,,Gama", ul. Konopnickiej 10.
Dodatkowo, aby ułatwić mieszkańcom miasta zakup biletów miesięcznych wydłużyliśmy czas działania kasy zlokalizowanej na Zajezdni przy ulicy Komunalnej, w poniedziałki Pasażerowie mogli zaopatrywać się w bilety miesięczne od godziny 7:00 do 17:00.
Rokrocznie w przede dniu święta Zesłania Ducha Świętego, tak i w 2023 roku, a dokładniej w dniach 27-28 maja 2023 r. uruchomiona została dodatkowa linia S do Studzienicznej, której trasa bez zmiennie od kilku lat przebiegała następującymi ulicami miasta Augustów: Studzieniczna > Szosa do Sejn > Turystyczna > Al. K. Wyszyńskiego > 29. Listopada > 3.Maja > Rynek Zygmunta Augusta > Polna > Jonkajtysa/Szkoła nr > Wojska Polskiego > Chreptowicza > Obrońców Westerplatte > Sucharskiego > Brzostowskiego > 29. Listopada > Al. K. Wyszyńskiego > Turystyczna > Szosa do Sejn > Studzieniczna.
W dniach 27-28 maja 2023 r. z okazji święta miasta - Dni Augustowa uruchomiona została specjalna, darmowa linia autobusowa DA, która przebiegała po następującej trasie: Tartaczna/os. Lipowiec – Turystyczna - Al. K. Wyszyńskiego – 29. Listopada – 3.Maja – Rynek Zygmunta Augusta – Polna – Jonkajtysa – Wojska Polskiego – Chreptowicza – Obrońców Westerplatte – Sucharskiego – Brzostowskiego – 29. Listopada – Al. K. Wyszyńskiego – Turystyczna – Tartaczna/os. Lipowiec.
W dniach 26 czerwca 2023 r. do 31 sierpnia 2023 r. na okres wakacji szkolnych komunikacja miejska będzie funkcjonować według rozkładu jazdy z dnia Poniedziałek – Piątek /ferie, wakacje, dni wolne od nauki szkolnej/.
W dniu 12 lipca 2023 r., w związku z odsłonięciem Muru Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej, nieprzejezdna była ulica 3.Maja na odcinku od ulicy Hożej do ulicy Kościelne, w tym to też dniu w godzinach popołudniowych autobusy linii 2 został skierowane na trasę objazdową.
W dniu 20 lipca 2023 roku miało miejsce podpisanie umowy na dostawę 4 autobusów elektrycznych wraz ze stacjami ładowania pomiędzy Burmistrzem Miasta Augustowa i firmą Solaris Bus & Coach sp. z o.o.
Od dnia 21 sierpnia 2023 r. podpisaliśmy umowę z firmą GoPay, która umożliwiła naszym Pasażerom zakup biletu przy pomocy telefonu komórkowego. Był to pierwszy tego typu system, umożliwiający tak innowacyjną funkcję sprzedaży biletów w mieście Augustów. Dzięki niemu w niespełna 4 miesiące sprzedano prawie 10 tysięcy biletów. Zaletą tego systemu jest to, iż jest on dostępny dla Pasażera 24 godziny 7 dni w tygodniu.
W dniu 01 września 2023 r. nastąpiła zmiana trasy przebiegu linii 1 oraz 3. Za pomocą linii 1 wzmocniono obsługę ulicy Turystycznej na tzw. Silikatach, natomiast linia 3 regularnie zaczęła kursować między Osiedlem Lipowiec przez Śródmieście, Centrum do Rajgrodzkiej - Stocznia Ślepsk. Od tego dnia siatka połączeń Augustowskiej Komunikacji Miejskiej wyglądała w następujący sposób:
Jazda: SILIKATY > Turystyczna > Aleja Kardynała Wyszyńskiego > I Pułku Ułanów Krechowieckich > Komunalna > Tytoniowa > Komunalna > I Pułku Ułanów Krechowieckich > Aleja Kardynała Wyszyńskiego > Partyzantów > Szpitalna > Aleja Ofiar Obławy Augustowskiej > Zarzecze > Mostowa > Rynek Zygmunta Augusta > Polna > Jonkajtysa > Wojska Polskiego > Mickiewicza > Chreptowicza > Brzostowskiego > 29.Listopada > WARYŃSKIEGO/PRZYCHODNIA.
Powrót: WARYŃSKIEGO/PRZYCHODNIA > Obrońców Westerplatte > Sucharskiego > Brzostowskiego > Chreptowicza > Norwida > Wojska Polskiego > Jonkajtysa > Polna > Rynek Zygmunta Augusta > Mostowa > Zarzecze > Aleja Ofiar Obławy Augustowskiej > Szpitalna > Partyzantów > Aleja Kardynała Wyszyńskiego > Tytoniowa > Komunalna > I Pułku Ułanów Krechowieckich > Aleja Kardynała Wyszyńskiego > Turystyczna > TARTACZNA/OS. LIPOWIEC > SILIKATY.
Jazda: TARTACZNA/OS. LIPOWIEC > Turystyczna > Aleja Kardynała Wyszyńskiego > 29. Listopada > 3.Maja > Rynek Zygmunta Augusta> Polna > Jonkajtysa > Wojska Polskiego > Arnikowa > Słowackiego > Chreptowicza > Obrońców Westerplatte > SUCHARSKIEGO/PŁYWALNIA.
Powrót: SUCHARSKIEGO/PŁYWALNIA > Brzostowskiego > Chreptowicza > Wojska Polskiego > Arnikowa > Słowackiego > Wojska Polskiego > Jonkajtysa > Polna > Rynek Zygmunta Augusta > Księdza Skorupki > Hoża > 3.Maja > 29. Listopada > Aleja Kardynała Wyszyńskiego > Turystyczna > TARTACZNA/OS. LIPOWIEC
Jazda: TARTACZNA/OS. LIPOWIEC > Turystyczna > Aleja Kardynała Wyszyńskiego > 29. Listopada > Brzostowskiego > Chreptowicza > Wojska Polskiego > Jonjaktysa > Rajgrodzka > RAJGRODZKA/STOCZNIA ŚLEPSK.
Powrót: RAJGRODZKA/STOCZNIA ŚLEPSK> Rajgrodzka > Zygmuntowska > Jonkajtysa > Wojska Polskiego > (wybrane kursy przez Mickiewicza > Norwida > Wojska Polskiego > Arnikowa > Słowackiego) > Chreptowicza > Obrońców Westerplatte > Sucharskiego > Brzostowskiego > 29. Listopada > Aleja Kardynała Wyszyńskiego > Tytoniowa > KOMUNALNA/KODREM. (wybrane kursy wydłużone przez: I Pułku Ułanów Krechowieckich > Aleja Kardynała Wyszyńskiego > Turystyczna > TARTACZNA/OS. LIPOWIEC.
Jazda: TARTACZNA/OS. LIPOWIEC > Turystyczna > Aleja Kardynała Wyszyńskiego > (wybrane kursy: I Pułku Ułanów Krechowieckich > Komunalna > Tytoniowa > Komunalna > I Pułku Ułanów Krechowieckich) > Partyzantów > Mostowa > (Szpitalna > Aleja Ofiar Obławy Augustowskiej > Zarzecze) > Nowomiejska > NOWOMIEJSKA/OS. BORKI
Powrót: NOWOMIEJSKA/OS.BORKI > Aleja Jana Pawła II > Rajgrodzka > Zygmuntowska > Polna > Jonkajtysa > Wojska Polskiego > Mickiewicza > Norwida > Wojska Polskiego > Chreptowicza > Obrońców Westerplatte > Sucharskiego > Brzostowskiego > 29. Listopada > Aleja Kardynała Wyszyńskiego > (wybrane kursy: Tytoniowa > Komunalna > I Pułku Ułanów Krechowieckich) > Turystyczna > TARTACZNA/OS. LIPOWIEC.
W dniu 22 września 2023 r. kiedy to obchodzimy Europejski Dzień bez Samochodu przejazdy autobusami komunikacji miejskiej w Augustowie były dla wszystkich podróżnych bezpłatne.
Jak co roku na okres Święta Zmarłych w dniach od 31.10.2023 r. do 02.11.2023 r. w celu ułatwienia Pasażerom dotarcia do cmentarza uruchamiono specjalne linie komunikacji miejskiej C1 i C2, które kursowały w następujący sposób:
Jazda: TARTACZNA/OS. LIPOWIEC > Turystyczna > Al. K. Wyszyńskiego > Partyzantów > Mostowa > Rynek Zygmunta Augusta > Jonkajtysa > Wojska Polskiego > Chreptowicza > Brzostowskiego > 29. Listopada > WARYŃSKIEGO/PRZYCHODNIA
Powrót: WARYŃSKIEGO/PRZYCHODNIA > Obrońców Westerplatte > Sucharskiego > Brzostowskiego > Chreptowicza > Wojska Polskiego > Rynek Zygmunta Augusta > Mostowa > Partyzantów > Al. K. Wyszyńskiego > Turystyczna > TARTACZNA/OS. LIPOWIEC.
GODZINY KURSOWANIA:
- 31.10.2023 r. (wtorek): 9:00 – 18:00 -> średnio co 1 godzinę
- 01.11.2023 r. (środa): 9:00 – 18:00 -> średnio co 1 godzinę
- 02.11.2023 r. (czwartek): 9:00 – 18:00 -> średnio co 1 godzinę
Jazda: PARTYZANTÓW/CMENTARZ > Mostowa > Nowomiejska > Aleja Jana Pawła II > Rajgrodzka > Zygmuntowska > Jonkajtysa > Wojska Polskiego > Mickiewicza > Norwida > Wojska Polskiego > Arnikowa > Słowackiego > Chreptowicza > Sucharskiego > Brzostowskiego > 29. Listopada > PARTYZANTÓW/CMENTARZ.
GODZINY KURSOWANIA:
01.11.2023 r. (środa): 9:00 – 18:00 -> średnio co 40 minut.
W dniu 11 listopada 2023 r. w związku z organizacją III Biegu Niepodległościowego i zamknięciem ulic 3.Maja oraz Rynku Zygmunta Augusta w godzinach od 11:30 do 14:00 autobusy linii 2 nie kursowały.
W dniach 16 listopada do 20 listopada 2023 r. w związku z remontem nawierzchni u zbiegu ulic Wojska Polskiego, Arnikowej i Ziemiańskiej uległa zmianie trasa linii 2 i 3 - linie te nie obsługiwały ulic Arnikowa i Słowackiego.
Od dnia 24.12.2023 r. do dnia 06.01.2024 r. jak co roku wprowadzona została zmieniona organizacja komunikacji w poszczególne dni Świąt.
Rok 2024
Początek roku 2024 to kontynuacja rozpoczętej w roku ubiegłym wymiany przystanków zlokalizowanych przy ulicy Wojska Polskiego, Turystycznej oraz Sucharskiego. Nowe komfortowe wiaty przystankowe zostały ustawione na przystankach:
- Turystyczna/Dworzec PKP (numer inwentarzowy 4),
- Wojska Polskiego/Kaufland (numer inwentarzowy 15),
- Sucharskiego/Pływalnia (numer inwentarzowy 20),
- Wojska Polskiego/CPN (numer inwentarzowy 33).
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
W dniach 22 stycznia 2024 r. do dnia 04 luty 2024 r. w związku z feriami szkolnymi, zaczął obowiązywać rozkład jazdy z dnia: poniedziałek – piątek /ferie, wakacje i dni wolne od nauki szkolnej/.
8 lutego 2024 r. na ulicach Augustowa miał miejsce protest rolników, który na wiele godzin sparaliżował ruch komunikacji miejskiej. Dzięki spranej dyspozycji rozkład jazdy był wykonywany z niewielkimi opóźnieniami, a z rozkładu wypadły jedynie 2 połączenia, których nie dało się zastąpić innymi bądź zrealizować w inny sposób. Zmiany te były nieodczuwalne dla Pasażerów o czym świadczyły pozytywne głosy podziękowań od Pasażerów.
23 lutego 2024 r. na prośbę mieszkańców nowo wybudowanego bloku odnowiono i przesunięto w nowe miejsce wiatę przystankową przy ulicy Turystycznej. Dzięki temu zabiegowi Mieszkańcy bloków bliżej Alei Kardynała Wyszyńskiego zyskali w niedalekiej odległości od swoich mieszkań możliwość podróży wszystkimi 4 liniami autobusowymi na terenie miasta Augustowa.
1 marca 2024 r. na prośbę mieszkańców zmianie uległ rozkład jazdy linii 1 i 3. Linia 1 we wszystkich kursach została skierowana do tzw. Silikat, natomiast w linii 3 dokonano korekt odjazdów z Rajgrodzka/Stocznia Ślepsk - efekt postulatu mieszkańców ulicy Rajgrodzkiej.
Od 15 marca 2024 r. pasażerowie mogą cieszyć się kolejnymi 4 nowymi wiatami przystankowymi, które zastąpiły te stare wysłużone, i zostały one zlokalizowane na następujących przystankach:
- 29. Listopada/Żegluga Augustowska (numer inwentarzowy 10),
- Chreptowicza/Światła (numer inwentarzowy 32),
- 3.Maja/Kino ISKRA (numer inwentarzowy 34),
- 29. Listopada/Hotel Logos (numer inwentarzowy 36).
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
W okresie od 28 marca do 2 kwietnia 2024 r. na okres świąt Wielkanocnych, oraz 1 maja 2024 r. do 3 maja 2024 r. jak co roku, zostały wprowadzone ograniczenia w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej.
W dniu 25 marca 2024 r. bramy zajezdni przekroczył pierwszy z zamówionych autobusów elektrycznych. Autobus marki Solaris Urbino 9LE Electric rozpoczął erę wymiany taboru na bardziej ekologiczny.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Zakup został poczyniony w ramach przedsięwzięcia pn.”Zakup autobusów elektrycznych wraz ze stacjami ładowania na potrzeby transportu publicznego w Augustowie”, Gmina Miasto Augustów zakupiła 4 autobusy o napędzie elektrycznym. Zakupione pojazdy są dostosowane do przewozu osób niepełnosprawnych i są niskopodłogowe.
W celu ładowania zakupionego pojazdu, projekt przewiduje również zakup 4 mobilnych dwustanowiskowych punktów ładowania typu plug-in o mocy ok. 80 kW każdy.
Ponadto, w ramach niniejszego projektu zaplanowano przeprowadzenie szkolenia dla conajmniej 10 kierowców i 2 mechaników.
Projekt jest współfinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu „Zielony transport publiczny”.
Wartość projektu: 12 982 896,00 zł
Dotacja: 7 916 400,00 zł
Pożyczka: 2 638 800,00 zł
Autobusy są niskopodłogowe, posiadają komplet tablic informacji pasażerskiej w kolorze białym, monitor informacji pasażerskiej wraz z trasą przebiegu linii, biletomat, zestaw kasowników z przebiegiem trasy, monitoring audiowizyjny (nagranie dźwięku oraz obrazu), jak również system zapowiedzi wewnętrznych i zewnętrznych.
W dniu 5 kwietnia 2024 r. po przeprowadzeniu wszystkich odbiorów technicznych, szkoleń załogi i przygotowaniu pojazdu do ruchu, autobus w godzinach popołudniowych wyruszył na swoją pierwszą rozkładową trasę z Pasażerami na linię 2.
![]() |
![]() |
Od dnia 1 kwietnia 2024 r. zaczął obowiązywać nowy cennik biletów komunikacji. Zgodnie z Uchwałą Rady Miejskiej LXXVIII/693/24 Rady Miejskiej w Augustowie z dnia 29 lutego 2024 r. wprowadzono szereg zmian, które były następujące:
- Wprowadzenie darmowej komunikacji miejskiej dla Mieszkańców Miasta Augustów posiadających ,,Twoją Augustowską Kartę"
- Wprowadzenie biletów weekendowych obowiązujących od soboty do niedzieli, cena biletu normalnego to 10 zł, a ulgowego 5 zł.
W dniach 18-19 maja 2024 r. uruchomiono dodatkową linię S do Studzienicznej. Trasa linii będzie następująca:
Studzieniczna > Szosa do Sejn > Turystyczna > Al. K. Wyszyńskiego > 29. Listopada > 3.Maja > Rynek Zygmunta Augusta > Polna > Jonkajtysa/Szkoła nr 2 > Wojska Polskiego > Chreptowicza > Obrońców Westerplatte > Sucharskiego > Brzostowskiego > 29. Listopada > Al. K. Wyszyńskiego > Turystyczna > Szosa do Sejn > Studzieniczna.
Linia kursowała w godzinach od 7:30 do 16:30 średnio co 30 minut.
W dniach 31 maja -01 czerwca 2024 r. uruchomiono dodatkową darmową linię DA, obsługującą wydarzenie Dni Augustowa. Trasa linii będzie następująca:
Tartaczna > Turystyczna > Al. K. Wyszyńskiego > 29. Listopada > 3.Maja > Rynek Zygmunta Augusta > Polna > Jonkajtysa/Szkoła nr 2 > Wojska Polskiego > Chreptowicza > Obrońców Westerplatte > Sucharskiego > Brzostowskiego > 29. Listopada > Al. K. Wyszyńskiego > Turystyczna >Tartaczna/os. Lipowiec.
Linia kursowała w godzinach od 17:30 do 22:30 średnio co 1 godzinę.
Projekt zakupu autobusów elektrycznych zakładał zakończenie eksploatacji najstarszych autobusów. Dlatego też w 17 czerwca 2024 r. na sprzedaż został wystawiony pojazd Solaris Alpino 8,6 o numerze taborowym 15. Pojazd ten szybko znalazł nowego właściciela i dalej służy w Piszu u prywatnego przewoźnika.
W dniu 19 czerwca 2024 r. firma Solaris Bus & Coach sp. z o.o dostarczyła do Augustowa trzy kolejne autobusy elektrycznie łącznie ze stacjami ładowania i tym samym w dniach 19 - 24 czerwca 2024 r. został sfinalizowany projekt pod nazwą ,,Zakup autobusów elektrycznych wraz ze stacjami ładowania na potrzeby transportu publicznego w Augustowie". Autobusy
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Od dnia 24 czerwca do 31 sierpnia 2024 r. z racji szkolnych wakacji wprowadzono rozkład jazdy Poniedziałek - Piątek dni wolne od nauki szkolnej, ferie, wakacje.
Po okresie przygotowania do ruchu wszystkie autobusy elektryczne z dniem 3 lipca 2024 r. wyruszyły na trasę.
Pod koniec sierpnia wraz z obowiązkiem realizacji założeń projektu zakupu pojazdów elektrycznych na sprzedaż wystawiono 3 kolejne, najstarsze pojazdy spółki: Solaris Urbino 10 o numerze taborowym 10, Solaris Urbino 10 o numerze taborowym 11 oraz Solaris Alpino 8,6 o numerze taborowym 14. Dwa pierwsze pojazdy zostały zbyte w październiku do prywatnego przewoźnika na Śląsk, natomiast autobus Solaris Urbino 8,6 o numerze taborowym 14 dostał drugie życie od PKS Gdańsk i po remoncie generalnym służy mieszkańcom Pomorza.
W dniu 2 września 2024 r., po zakończeniu wakacji nastąpił powrót do rozkładu jazdy z dnia Poniedziałek - Piątek dni szkolne.
W dniu 10 września 2024 r. na większość przedsiębiorstw odpowiedzialnych za komunikację w Polsce przypuszczono atak mający na celu wyłudzenie danych. Nie ominęło to również naszego przedsiębiorstwa. Na Facebooku pojawiła się strona z informacją o darmowej karcie i komunikacji miejskiej łudząco podobna do znanej aplikacji Mobilet! Nie jest to aplikacja ani Miasta Augustów ani PT Necko - Augustów. Informowaliśmy Pasażerów, aby nie klikać w link podany na stronie oraz nie obserwować tej strony, która może służyć wyłudzaniu danych osobowych i utracie środków z konta bankowego!
22 września 2024 r. w ramach obchodu Światowego Dnia bez Samochodu można było za darmo skorzystać z komunikacji miejskiej.
W dniach 31 października - 2 listopada uruchomiona została dodatkowa linia CM. W tym roku po analizie lat ubiegłych wprowadzono zmiany w tej linii. Zmieniony został jej przebieg oraz godziny odjazdów. Linia CM zaproponowana mieszkańcom, zakładała połączenie linii C1 i C2 w jedną linię ze zwiększoną częstotliwością. Jej trasa przebiegała w następujący sposób:
Jazda: Tartaczna/Os. Lipowiec > Turystyczna > Al. K. Wyszyńskiego > Partyzantów/Cmentarz.
Jazda: Partyzantów/Cmentarz > Mostowa > Nowomiejska > Al. Jana Pawła II > Rajgrodzka > Zygmuntowska > Jonkajtysa > Wojska Polskiego > Mickiewicza > Norwida > Wojska Polskiego > Chreptowicza > Brzostowskiego > 29. Listopada > Waryńskiego > Obrońców Westerplatte > Sucharskiego > Brzostowskiego > 3.Maja > Mostowa > Partyzantów/Cmentarz.
Powrót: Partyzantów/Cmentarz > Al. K. Wyszyńskiego > Turystyczna > Tartaczna/Os. Lipowiec.
Autobusy tej linii w dniach 31 października i 2 listopada kursowały od godziny 9:00 do 17:00 średnio co 1 godzinę, a w dniu 1 listopada od 8:00 do 18:00 średnio co 30 minut.
Przez 50 lat istnienia Komunikacji Miejskiej w Augustowie eksploatowano autobusy takich marek jak: SAN H01, SAN H25, SAN H27, SAN H100, Autosan H9-35, Jelcz M11, Jelcz PR-110, Jelcz L11, Neoplan N4009, Neoplan N4407, Solaris Urbino 10, Solaris Alpino 8,6, Solaris Urbino 8,6, Solaris Urbino 9LE Electric. Tak bogata historia Przedsiębiorstwa Transportowego NECKO w Augustowie, które w 2025 roku obchodzi swój jubileusz 30-lecia nie była by możliwa bez grona pracowników, którzy codziennie dbają o to, aby utrzymywać oraz rozwijać Spółkę, aby stawała się konkurencyjna nie tylko w regionie ale i w Polsce.
AKTUALIZACJA: 20.05.2025 r.
OPRACOWANIE: mgr inż. Paweł Siedlecki
Źródło zdjęć:
- Zdjęcia historyczne - Pan Ludwik Jaworski
- Zdjęcia historyczne - Augustów w Starej Pocztówce
- http://phototrans.eu/ - różni autorzy i twórcy
- Fotografie własne